Jdi na obsah Jdi na menu
 

Osudové okamžiky - A tak šel čas

 

 

cas.gif

 

 Všem počáteckým je jistě známo, že název hudební skupiny AWAL je spjat s historií města Počátky. Ostatním o tom teď něco povíme.

 V roce 1698 byly Počátky císařem Leopoldem I. povýšeny na město a obdržely nový městský znak, jenž spojil znak pánů z Hradce se znakem Šternberským ( Adolf Wratislav + Anna Lucie - tedy AW+AL ).

 Skupina AWAL vznikla na základech žirovnické skupiny KOMPRESE kolem roku 1974 a přešla pod zřizovatele MO SSM Počátky. V té době se uskutečnily první kvalifikační přehrávky v kině v Žirovnici ( F. Camrda – kapelník, kytara, zpěv ; L. Vojta – baskytara, zpěv ; M. Janák – zpěv ; O. Kovář – varhany ; K. Koudelka – bicí ). " Z moci úřední nám byl dán název AKORD 74, což pro nás bylo dosti nemilé, protože podobné názvy byly přidělovány tanečním souborům, ke kterým jsme měli dost daleko. Naše hudební filosofie byla bez výhrad bigbeatová a tudíž jsme si připadali degradováni". Říká Milan Janák.

 

 Tato formace odehrála několik zábav a plesů, poté se rozešla. Milan Janák začal se sólovou kytarou, Josef Janák s doprovodnou. Další přehrávky absolvoval AKORD 74 v Kamenici nad Lipou, kde ještě formálně vystupoval F. Camrda s tím, že si skupina sama určí kapelníka, který si udělá kapelnické zkoušky. Tyto zkoušky absolvoval Milan Janák v Pelhřimově u ředitele LŠU v roce 1977. A tehdy se po delších tahanicích s úřady podařilo prosadit nový název kapely, inspirovaný městským znakem - AWAL.

 

 

milan.jpg

 M. Janák

 

V dalších měsících a letech se ve skupině vystřídalo několik členů, jež zaskakovali za kmenové muzikanty, kteří byli na vojně. Za J. Janáka M. Smejkal, za L. Vojtu J. Ledvinka. Skupina AWAL si také zaexperimentovala a přibrala na saxofon L. Láníka. Tehdy se vyžadoval ve skupině dechový nástroj a tak to byla svým způsobem z nouze ctnost. Krátký čas s kapelou vystupovala i zpěvačka Naďa Kašparová. Ve složení J. Ledvinka - basa ; K. Koudelka - bicí ; M. Janák - kytara ; J. Janák - kytara a L. Láník - saxofon odehrála skupina mnoho zábav a plesů v okrese Pelhřimov, Jindřichův Hradec i Jihlava. Po návratu L. Vojty z vojny odešel z kapely L. Láník a také J. Ledvinka. V tomto období dostal AWAL nejvyšší ohodnocení na přehrávkách a začal investovat veškeré finanční prostředky do aparatury. Zakupuje také dodávku na dopravu a klávesy pro V. Nováka. Skupina sklízí úspěchy dokonce i na Slovensku. Nepřetržitá šňůra vystoupení trvá asi 4 roky, potom přichází tzv. ponorková nemoc. V roce 1985 se skupina AWAL rozpadla a muzikanti se v dobrém rozcházejí. Přechází do jiných kapel v Jindřichově Hradci a Jihlavě.

 

 

 

lanik-ledvinka-smejkal--koudelka--janak.jpg

L. Láník, J. Ledvinka, M. Smejkal, K. Koudelka, M. Janák

 

 V 90 letech se tahle parta k radosti všech počáteckých občanů dává opět dohromady. Vzniká seskupení s názvem HORIZONT. Ve složení Josef Janák - kytara, zpěv ; Milan Janák - sólová kytara, zpěv ; Jaroslav Ledvinka - basová kytara ; Karel Koudelka - bicí ; Jiří Čech - klávesy, zpěv ; Václav Tunkl - sólová kytara a Dagmar Lešetická ( tehdy Kučerová )- zpěv kapela odehraje několik zábav a jiných akcí. O zvuk se stará Mirek Zeman. M. Janák touží po tom, aby se kapela jmenovala AWAL 2 a pravděpodobně by se tak i stalo. Ovšem ani tato formace nemá delšího trvání, takže k přejmenování nedochází. Rozpadá se a to pravděpodobně proto, že D. Lešetická ( tehdy Kučerová ) přechází k dechové kapele Kameničce, která hrála na poloprofesionální úrovni. Nezbýval tedy čas na obě dvě kapely.

 

 Bratři M. a J. Janákovi dochází na Volmanec ( rekreační středisko ) se svými kytarami a hrají pro potěšení své i jiných lidí, kteří stále ve větším počtu přichází na tato posezení. A v ten moment dostává Milan ten spásný nápad. Vzhledem k tomu, že má vlastní aparaturu, ozvučí písničky, které dosud hráli bez technických vymožeností a přibírá také J. Ledvinku na basu. Vzniká AWAL3. Kapela se soustředí na styl country a protože tato doba přeje country kapelám, brzy nestačí pokrývat poptávku. Nezbývá čas ani na zkoušení. V té době už kapela uzavírá roční smlouvy s hotelem Rustikal na pravidelné hraní, kde se střídá s jinými kapelami. Hraje velmi často na country bálech a přírodních parketech v okrese Pelhřimov, Jindřichův Hradec, Jihlava, Havlíčkův Brod i Třebíč. Vrcholem je v roce 1998 hraní v Praze Na Žofíně na 1. reprezentačním plese nemocnice Na Homolce, spolu s předními interprety naší hudební scény. Další rok se vrací i na druhý ročník plesu. Soubor začíná hrát také po barech a hotelích a proto se mění i repertoár, který přechází pomalu k barové muzice, s možností hrát v podstatě na všech možných akcích, jako jsou plesy, svatby, srazy atp. Muzikanti investují nemalé částky do aparatury a jejich kapela jde zvukově dost nahoru. Byla snaha oživit zvuk i repertoár také zpěvačkou, ovšem to se moc nedaří. I když získávají do svých řad šikovnou zpěvačku z J. Hradce, vzhledem k problémům s dopravou a vysokými náklady na ní byla odehrána pouze jedna akce a kapela se se zpěvačkou loučí. Bylo také několikrát využito služeb kamaráda a kapelníka M. Pllota z Jihlavy na postu klávesáka.
 
Kapela hraje a čas plyne...
 
V roce 2008 se bratři Milan a Josef Janákovi domlouvají na další strategii kapely. Jde hlavně o investice do kapely. Vše, co bylo dohodnuto, vzápětí padá. V srpnu roku 2008 po tragické nehodě opouští navždy kapelu Josef Janák. Tato velká ztráta zapříčiní, že několik měsíců soubor nehraje. Truchlí rodina, kapela, přátelé, posluchači, smutno je všem, kdo ho měli rádi, kdo měli rádi jeho krásný hlas. Po zralé úvaze je ale rozhodnuto, že kapela bude hrát dál! Přichází zpátky zpěvačka Dagmar Lešetická a také Vlasta Novák na klávesy a zpěv, převážně vokály. Nyní čtyřčlenná kapela ve složení Milan Janák - kapelník, klávesy, sólové kytary, zpěv ; Jaroslav Ledvinka - basová kytara ; Vlasta Novák - klávesy, zpěv a Dagmar Lešetická - zpěv, perkuse staví nový repertoár, zkouší a 20.2. 2009 hraje první ples v Jihlavě v Odborovém domě. Vystupuje na různých akcích, hraje plesy, zábavy, svatby, soukromé i firemní akce, srazy atp. Zaměření je pro široké publikum různých věkových skupin. Repertoár je všestranný, zahrajeme od bigbeatu přes country, písničky z pohádek až po dechovku.

 

 

my.jpg
V. Novák, J. Ledvinka, D. Lešetická, M. Janák

 

 Závěrem tedy : AWAL3 hrál, hraje a bude hrát. Pepík by si to tak přál. Dívá se na nás z muzikantského nebe a má z nás jistě radost. A my - my na něho myslíme...
 
Pokračování - časem...

 

  Najdete nás také na FB

a na Showportal.cz